Jak se vyhnout sluneční alergii? Můj recept na účinnou prevenci sluneční alergie - Sluneční alergie aneb jak na alergii na slunce?

Hledat

Sluneční alergie nebo také solární dermatitida, je onemocnění v podobě nepříjemné kožní reakce, která obvykle postihuje kůži vystavenou slunečnímu záření a to již při prvním pobytu na slunci koncem dubna či v květnu, nebo při pobytu u moře hned první nebo druhý den.

Alergie na slunce není zcela vyléčitelná, ale lze jí preventivně předcházet...

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Rady, tipy a zkušenosti s alergií > Moje zkušenosti se sluneční alergií

Můj recept na účinnou prevenci před alergií na slunce

Vyhrála jsem boj se sluneční alergií a zde je můj příběh a rady, jak sluneční alergii předejít.

Tento článek jsem napsala pro Vás nešťastlivce, kteří také každoročně trpíte při trávení své vytoužené dovolené u moře, svěděním a zarudnutím kůže s pupínky, a Vaše dovolená se tudíž musí tomuto postižení přizpůsobovat. Je to záležitost velice nepříjemná a bolavá. Prožít pohodovou dovolenou bez sluneční alergie (solární dermatitidy) však lze, a já vám poradím jak na to.


Jak se mi to podařilo?

Než jsem přišla na osvědčený způsob jak s tou potvorou alergií zatočit, tak jsem opravdu hodně trpěla. Každý rok jsem odjížděla k moři se strachem, zda to zase propukne a jak mě to omezí. Samozřejmě, že téměř vždy mě to postihlo cca 3 den dovolené.


Následovalo shánění tekutého pudru, případně nějaké masti a omezení pobytu na slunci.  Jeden den jsem nechodila vůbec ven, nudila se na pokoji a aplikovala si na postižená místa tekutý pudr, který krásně chladil, čímž mi ulevil od pálení kůže a zároveň vysušoval vyrážku. Další den jsem namazaná nějakým zklidňujícím krémem, který mi doporučil tamní lékárník, a který moc nezabíral, vyšla na chvíli na slunce a postupně dobu na slunci zvyšovala. Domů z dovolené jsem většinou jela již s mírnou vyrážkou nebo bez vyrážky. V podstatě mi sluneční alergie pokaždé zkazila dovolenou.


Když už se tato situace opakovala po třetí, řekla jsem si, že není něco v pořádku a začala si o tomto postižení kůže zjišťovat informace. Dopátrala jsem se, že tyto nepříjemné příznaky vyvolává sluneční alergie, (solární dermatitida, solární alergie ), která postihuje čím dál tím více lidí, a kterou lze zmírnit či potlačit několika způsoby:

  • Drastickou metodou v podobě injekcí Diprophosu,
  • volně dostupnými antihistaminiky, jako je Zyrtec, Zodac či Claritine (léky se začnou užívat několik dní před odjezdem k moři či po výsevu alergické vyrážky),
  • nebo také daleko šetrnějšími přírodními metodami a rozumným opalováním.


Zvolila jsem tedy šetrnou přírodní alternativu a vyrazila tvrdě do boje. A ono to vyšlo!!! Konečně jsem prožila dovolenou takovou, jaká má být :-))) V klidu, v pohodě a bez alergie. Hurá ...


Takže k věci:

Základem úspěchu je otužování kůže před odjezdem k moři nebo kamkoliv, kde budete vystaveni dlouhodobému působení paprsků slunce, které pálí mnohem silněji než u nás v ČR. Stačí pozvolna opalovat celé tělo, alespoň 15 minut denně a postupně čas působení slunečních paprsků na kůži, prodlužovat.


Pokud nemáte zahradu, pak postačí balkón, terasa nebo nějaké hezké mistečko v přírodě. Otužovat kůži můžete i při jízdě na kole, při sportu apod. a mít na sobě co nejméně oblečení.
Tímto postupem navyknete kůži celého těla na sluneční paprsky středoevropského slunce, ovšem aby vaše pokožka nezačala po slunění na mořské pláží, koupališti či u horského jezera, nepřiměřeně reagovat alergií na silné sluneční záření, je ještě třeba dodržet vše, níže popsané.


1. Bez kvalitní vnější sluneční ochrany, kterou jsou speciální přípravky pro pokožku se sklonem ke sluneční alergii, na dlouhodobý pobyt na slunci zásadně neodjíždějte. Nikdy si nekupujte levné krémy na opalování ani po opalování. Vždy dejte přednost nákupu krému v lékárně nebo ve vybraných drogeriích či specializovaných obchodech ( eShopech ). Např. doporučuji osvědčenou, vynikající medicínskou péči a speciálně vyvinutý opalovací gel pro alergiky na slunce krémový gel Eucerin, který je mým favoritem v boji se sluneční alergií.Vlastí foto Eucerinu, bez kterého
si dovču neumím představit,


Doporučuji koupit krém, gel či mléko od jedné značky, jak na opalování, tak i po opalování. Není však podmínkou.

2.
Faktor používejte pro první dny vyšší a postupně můžete snižovat. Záleží na tom, jaký jste typ. Mě stačí u moře faktor 25. Důležité je připomenout, že výška faktoru vás ochrání před spálením, nikoliv před samotnou sluneční alergií. Alergii předejdete jen díky speciálním složkám v opalovacím přípravku určeném pro pokožku se sklonem k alergii na slunce.

3.
Alespoň 14 dní před odjezdem začněte s vnitřní sluneční ochranou, která spočívá v užívání BETA KAROTENU nebo FITME SLIM & SUN a pokračujte v užívání po celou dobu pobytu u moře i po příjezdu z dovolené.

4.
Užívejte CALCIUM a vitamíny (antioxidanty C a E). Pokud možno silnější. Začněte také před dovolenou.


5. Noste pokrývku hlavy, třeba nějaký pěkný slušivý klobouk.


6.
Raději vůbec nepoužívejte parfém. I malé množství může kůži podráždit a alergii vyvolat.

7.
Pro případ, že by Vám toto nezabralo, nebo se Vám sem tam nějaký ten pupínek objevil, vezměte si s sebou balíček záchrany: tekutý pudr a mast s kortikoidy nebo Fenistil gel. Mastičku s kortikoidy zvolte raději tu nejslabší, která se dá běžně koupit v lékárně bez předpisu. Případně si s sebou přibalte i antihistaminika v tabletách (Zodac, Zyrtec, Claritine apod.)


8.
Pokud budete na pláži, kde není přístup k čisté - neslané vodě, berte si ji s sebou do pet lahví nebo ještě lépe do Hydratačního batohu s hydrovakem, který si naplníte vodou dle potřeby. Mně se sladká voda osvědčila. Vždy po koupání v moři jsem se vodou opláchla od soli.


9.
Ručníky, deky či cokoliv na čem na pláži ležíte, vždy na druhý den vyperte od soli v čisté sladké vodě.

10.
Doporučuji nekouřit nebo kuřte zdravěji a levněji
elektronické cigarety, které neškodí, kouř nezapáchá a tudíž to zajisté ocení i vaše okolí.  

Dodržujte pitný režim - pijte alespoň 3 litry tekutin denně a jezte větší množství ryb, čerstvé zeleniny a ovoce.


11. Pokud to jde, jeďte k moři raději mimo hlavní letní sezónu, kdy slunce tolik nepálí. Nejlépe ke konci léta, když je Vaše pokožka již 100% zvyklá na sluneční záření a je otužilá.
12. Doporučuji Vám rovněž pravidelnou přírodní detoxikační kůru s podporou imunity, která Vás i Vaší pokožku obrovsky posílí. Mě pomáhá nejen v boji se sluneční alergií, ale celkově se cítím jako znovuzrozená - mladší, svěžejší... :-)


Tak a to je vše. Toto když budete dodržovat, tak máte šanci na prožití krásné dovolené bez jakéhokoliv omezení, jako se to podařilo konečně po letech trápení i mě.


Přeji Vám krásnou a radostnou dovolenou bez potíží.

Autorka článku a webu www.slunecnialergie.aspone.cz


Článek jsem trošku upravila a doplnila o novější poznatky. V originální verzi si ho můžete přečíst na mém dalším webu www.recko-thassos.cz , který je věnovaný mému oblíbenému řeckému ostrovu Thassos, kam ráda jezdím na dovolenou. Pokud se chystáte k moři, pak Vám Thassos vřele doporučuji :-)

 Copyright © 2011 - 2018 Sluneční alergie. Všechna práva vyhrazena.Copyright 2018. All rights reserved.

Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky