- Vyvarovat se dalšímu slunečnímu záření.
- Použít kvalitní přípravek po opalování, který bude kůži zvláčňovat a chladit.
- Při slunečních popáleninách (bez tvorby puchýřů) chladit kůži obklady se studenou vodou, chladným černým čajem, octem, jogurtem či tvarohem.
- Při slunečních popáleninách (s tvorbou puchýřů) chladit kůži obklady s převařenou vodou, kterou vychladíte v lednici. Nikdy puchýře nepropichovat a raději vyhledat lékaře.
- Pít dostatek tekutin.
- Postižené partie těla úplně zakrýt volným oděvem.
- Při výskytu alergie užívat vnitřně kalcium, betakaroten a zinek.
- Z homeopatických přípravků lze při výskytu svědivých puchýřků užít urticu urens
- Při vážných doprovodných příznacích, slabost, teplota, bolesti - alespoň dva dny být v klidu a pokud možno nevycházet ven na slunce.
Léčba nebo předcházení solární dermatitidy
Celková léčba antialergickými léky ze skupiny antihistaminik, které jsou volně dostupné zde v online lékárně, například:
- Zodac nebo Zyrtec s léčivou látkou cetirizin,
- Claritine s léčivou látkou loratadin,
- Lotanax s léčivou látkou terfenadin.
U silně svědících projevů se doporučuje antidepresivum Amitriptylin, u těžkých forem někdy antimalarika a jiné léky s imunosupresivním účinkem.
Na postiženou kůži lze s úspěchem lokálně aplikovat protisvědivé a protialergické přípravky s látkou antihistaminikum, například gel Fenistil a Psilo-balsam či masti nebo krémy se steroidy. Ty nejslabší jsou volně prodejné v lékárnách stejně jako výše jmenovaná antihistaminika pro dermální aplikaci.
Dermatologové se někdy pokoušejí o zvyšování tolerance vůči světelnému záření pomocí fototerapie.